Egzoz Muayene

Egzoz Muayene

Aracın motorundan çıkan egzozu ve egzoz borularının durumunu inceleyen testlere egzoz muayenesi denir.
Egzoz Muayene

Ölçümlerin ardından araçlara egzoz gazı emisyon ruhsatı ve pulu verilir. Söz konusu inceleme ile aracın trafikte olduğu sürede havaya verdiği zarar ölçülür. Bu oran tolere edilebilir sınırın üstündeyse araç, egzoz muayenesinden geçemez.

Aracınızın egzoz muayenesini Sakarya'da faaliyet gösteren CA Grup'a güvenle kısa sürede yaptırabilirsiniz.

» Hususi (binek) ve Resmi Otomobiller: İlk üç yaş sonunda ve sonrası her iki yılda bir yapılmalıdır..
» Diğer Motorlu Taşıtlar: İlk bir yaş sonunda ve sonrası yılda bir yapılmalıdır.
» Tarım ve Orman Traktörleri, Motosiklet ve Mopedler ve 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, Hibrit ve Elektrikli araçlar ile Hidrojen Yakıtlı araçlar » Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm işleminden muaftırlar.

Önemli Notlar

» Ölçüm öncesi; egzoz sistemi üzerinde yer alan delik ve çatlakların onarılması, bağlantı noktalarının sağlam olması, "Katalitik Konvertör"lü araçların konvertörlerinin sağlam durumda olması gereklidir.
» Egzoz Sisteminde oluşabilecek bu ve buna benzer sorunların giderilmiş olduğunu mutlaka kontrol edin. Egzoz sistemi kusurlu olan araçların ölçümleri onaylanmaz.
» Egzoz sisteminde yukarıda sözü geçen sorun ya da sorunların mevcudiyeti, ölçüm sırasında emisyon değerlerini belirlenmiş sınırların dışında gösterir ve ölçüm sonuçlarını olumsuz etkiler.
» Aracınızın periyodik bakımının yaptırılmış olması da aracın ölçüm sonuçlarını olumlu etkilemektedir.
» Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıran araçların geçerli olan son ölçüm tarihi EGZOZ GAZI EMİSYON ÖLÇÜM RAPORUNDA yazmaktadır. İlk muayene geçerlilik süresi henüz dolmayan ilk kez tescil edilen yeni motorlu araçların ise egzoz gazı emisyon ölçüm tarihleri ilk muayene geçerlilik süresi ile aynıdır.
» 01.01.2018 tarihinden itibaren Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü sınır değerlere uygun olan araçlara PUL ve RUHSAT verilmeyecek, EGZOZ GAZI EMİSYON ÖLÇÜM RAPORU düzenlenecektir. Bu RAPOR araçta muhafaza edilmelidir.
» Egzoz emisyon muayenesine tabi olan tüm araçların egzoz emisyon muayene süreleri, uygunluk belgesindeki üretim tarihi üzerine kendi muayene periyotları eklenerek belirlenir.